Ciężkie, zmęczone nogi – co robić?

Czy kiedy wracasz z pracy, Twoje nogi są obolałe, ciężkie, a niekiedy także opuchnięte? Jest to pierwszy sygnał, że pora o nie zadbać. Nie można go lekceważyć, bo często występujące uczucie ciężkich, zmęczonych nóg to pierwszy znak, że została zaburzona prawidłowa praca układu krwionośnego w nogach.  Brak właściwej reakcji już na tym etapie może zakończyć się żylakami.

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, czy to siedzącej czy stojącej, prowadzi do sytuacji, w której zanika tak zwana „pompa mięśniowa” wspierająca powrót krwi z nóg do serca. W wyniku tego rośnie ciśnienie krwi wewnątrz żył znajdujących się w kończynach dolnych. W krótkiej perspektywie efektem tego jest uczucie ciężkich nóg. Jeżeli jednak zwiększone ciśnienie w żyłach nóg będzie długotrwałe może prowadzić do obrzęków, a także uszkodzenia naczyń krwionośnych i w efekcie choroby żylakowej.

By cieszyć z dobrej formy nóg, wystarczy zrezygnować ze złych nawyków i wprowadzić do codziennych czynności kilka zmian:

  • nie trwaj w bezruchu, poruszania stopą w bucie lub wspinaj się na palcach - pozwoli na poprawę krążenia krwi,
  • nie zakładaj nogi na nogę, napinaj mięśnie łydek i wyciągaj stopę prostując palce,
  • spacery i korzystanie ze schodów zamiast windy to doskonały środek na usprawnienie „pompy mięśniowej”,
  • zamiast kawy pij dużo niegazowanych napojów,
  • ogranicz korzystanie z soli – jej spożywanie prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie i przyczynia się do wzrosty ciśnienia krwi,
  • wskazane jest, by wysokie obcasy zastąpić wygodnymi butami na maksymalnie 3 cm obcasie,
  • jak najczęściej kładź się z lekko uniesionymi nogami – to doskonały odpoczynek dla Twoich nóg
  • odrzuć używki,
  • zwiększ swoją aktywność fizyczną,
  • unikaj wysokich temperatur (gorących kąpieli, długotrwałego opalania i przebywania w saunie

Dla złagodzenia uczucia ciężkich, zmęczonych nóg wskazane jest także ich masowanie od stóp w kierunku serca. Dodatkowo można moczyć stopy w letniej wodzie oraz stosować zimne prysznice. Chłodna woda powoduje obkurczenie żył, co przynosi ulgę oraz ma działanie przeciwzapalne. Ponadto zabiegi te są niezwykle skuteczne w usuwaniu obrzęków. Można także stosować preparaty do stosowania miejscowego zawierające składniki działające przeciwobrzękowo i wzmacniające naczynia krwionośne.

Stosowanie się do tych zasad pozwoli nie tylko pozbyć się uczucia zmęczonych nóg, ale przede wszystkim znacznie zmniejszy ryzyko pojawienia się w przyszłości żylaków.

Zobacz także

Bądź na bieżąco

Masz pytania - skontaktuj się