Czerwone pajączki na nogach

Pojawiające się najczęściej na skórze ud, łydek oraz podudzia cienkie czerwone lub sine niteczki są utrapieniem bardzo wielu osób. Choć traktowane są jako problem przede wszystkim estetyczny, to ich wystąpienie jest jednym z objawów rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej, której zaawansowanym stadium są żylaki. Dlatego tak istotne jest, by nie bagatelizować już pierwszych pajączków Choć skłonności do powstawania tego typu schorzenia jest dziedziczna, to jednak dla jej uaktywnienia koniecznie jest spełnienie kilku warunków.

Pajączki, które są poszerzonymi drobnymi naczyniami krwionośnymi, powstają przede wszystkim u osób, które obciążają swoje nogi zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji – szczególnie siedzącej i mają nawyk zakładania nogi na nogę, używają zbyt ciasnej bielizny lub niewygodnych butów.  Dodatkowo słabe naczynia krwionośne mogą ulegać uszkodzeniu wskutek stresu, wystawienia skóry na skrajne temperatury, a także jako efekt uboczny nadwagi, ciąży czy terapii hormonalnej.  Pomimo iż, problem ten w przeważającej części dotyczy kobiet, to także mężczyźni są narażeni na powstawanie pajączków wskutek działania podobnych czynników. Uszkodzonym naczyniom krwionośnym, które pojawiają się na skórze nóg jako pajączki mogą towarzyszyć także takie objawy, jak: swędzenie, obrzęki oraz uczucie ciężkich nóg. Może pojawić się również uczucie pulsowania oraz wrażliwości na dotyk. Skutki powstawania pajączków stają się bardziej uciążliwe w toku dnia. Ma to miejsce szczególnie w tych przypadkach, gdy prowadzony tryb życia wymaga długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej.

By skutecznie zapobiegać powstawaniu niechcianych pajączków, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Niezwykle istotne jest to, by zmienić swój tryb życia na taki, w którym zostanie zwiększona aktywność fizyczna. Dla dobrej kondycji nóg konieczny jest ruch w postaci spacerów, ćwiczeń w wodzie czy nawet tańca. Niezbędne jest także wprowadzenie kilku zmian do codziennej diety. Przede wszystkim konieczne jest zgubienie zbędnych kilogramów. W związku z tym należy zrezygnować z tuczących produktów i zastąpić je tymi mniej kalorycznymi. Dodatkowo trzeba zadbać o to, by w codziennej diecie nie zabrało źródeł witamin A, C i E oraz selenu, cynku i miedzi. Niezwykle ważnym mikroelementem w walce z pajączkami jest rutyna. Jej spożywanie pozwala na uszczelnienie drobnych naczyń krwionośnych. Można także stosować preparaty do stosowania miejscowego zawierające składniki działające przeciwobrzękowo i wzmacniające naczynia krwionośne. Pojawienie się poszerzonych naczynek krwionośnych na skórze nóg nie może być lekceważone.

Jest to bowiem pierwszy sygnał świadczący o tym, że układ krążenia w kończynach dolnych nie funkcjonuje prawidłowo i należy jak najszybciej zadbać o kończyny, aby nie dopuścić do rozwoju żylaków w przyszłości.

Zobacz także

Bądź na bieżąco

Masz pytania - skontaktuj się