Sposoby na obrzęki nóg

Siedzący tryb życia, zmiany hormonalne, a nawet nagłe skoki temperatury mogą być przyczyną opuchniętych nóg.  Czynniki te wpływają, bowiem negatywnie na krążenie krwi i limfy, czego skutkiem są obrzęki. By sobie z nimi poradzić, można wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka prostych zabiegów. Jedną z najbardziej popularnych metod walki z obrzękami jest odpoczynek w pozycji leżącej z uniesionymi nogami. Główną zasadą tego zabiegu jest to, by stopy znajdowały się ok. 12 cm powyżej serca. Wystarczy, zatem podłożyć pod łydki poduszkę lub zwinięty koc.  Taki odpoczynek powinien trwać co najmniej 10-15 minut i odbywać się ok. 3 – 4 razy w ciągu dnia. Dzięki temu, nagromadzona w nogach woda spłynie naczyniami krwionośnymi do nerek, skąd zostanie już usunięta z organizmu.

Kolejnym sposobem na przyniesienie ulgi od opuchniętych nóg jest skorzystanie z efektu nagłej zmiany temperatury. W tym celu należy przygotować dwa naczynia – jedno wypełnione zimną wodą, drugie – ciepłą. Po chwili trzymania stóp w cieple należy szybko je wstawić do zimnej wody. Choć ta metoda może się wydawać nieco drastyczna, to jej efekty są niemal natychmiastowe. Najważniejszym elementem w kuracji, która pozwoli zapobiegać powstawaniu obrzęków nóg jest zmiana pewnych nawyków, które wynikają ze współczesnego stylu życia. W przypadku osób, które wykonują pracę siedzącą, wskazane jest, by raz na godzinę wstać i przejść kilka kroków lub wykonać ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg. Jeżeli jest to możliwe, windę należy zastąpić schodami, samochód – rowerem, a kawę – wodą mineralną.

Ogromnie ważne jest także to, by ograniczyć przyjmowanie soli.  Przyprawa ta zatrzymuje w organizmie wodę, co ma bezpośredni wpływ na pojawianie się opuchlizny. Można także stosować preparaty do stosowania miejscowego zawierające substancje wzmacniające naczynia krwionośne i działające przeciwobrzękowo. Niezależnie od przyczyny powstania obrzęków nóg i stóp, nie należy ich lekceważyć. Regularnie pojawiająca się opuchlizna może być, bowiem objawem wielu poważnych schorzeń, w tym przewlekłej niewydolności żylnej, której zaawansowanym stadium są żylaki kończyn dolnych Jeżeli domowe sposoby walki z obrzękami nie przynoszą rezultatu, konieczne jest udanie się do specjalisty, który dokładnie określi przyczynę problemu i znajdzie jego rozwiązanie.

Zobacz także

Bądź na bieżąco

Masz pytania - skontaktuj się