Żylaki co trzeba wiedzieć

Żylaki to problem, który wbrew panującej jeszcze do niedawna opinii nie dotyczy tylko estetyki nóg.  Jest to objaw przewlekłej niewydolności żylnej – choroby, która nieleczona może stanowić poważne zagrożenie dla kondycji całego organizmu. Powstawanie żylaków to złożony proces, który jest efektem wielu niezależnych od siebie czynników. Bezpośrednim powodem ich pojawienia się są wadliwie pracujące zastawki żylne, wskutek czego krew –  zamiast wędrować w górę ku sercu – cofa się, powodując wzrost ciśnienia na powierzchni ścianek żył.

Naczynia krwionośne rozszerzają się, powodując powstawanie na skórze sinych zgrubień, w których zgromadzona jest niedotleniona krew. Wpływ na wystąpienie wadliwej pracy zastawek żylnych, a w efekcie żylaków mają takie czynniki, jak: - uwarunkowania genetyczne, - otyłość, ciąża,- warunki pracy - długie przebywanie w pozycji siedzącej z podkurczonymi nogami lub długie przebywanie w pozycji stojącej, - brak aktywności fizycznej, - uporczywe zaparcia. Według badań, prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków wynosi blisko 42% w przypadku, kiedy jedno z rodziców cierpiało na to schorzenie i aż 89% w przypadku, kiedy problem ten dotyczył obojga rodziców. Co ważne, o wiele bardziej narażone na wadliwą pracę zastawek żylnych są kobiety. Zagrożenie to wzrasta dodatkowo w okresie ciąży oraz wskutek antykoncepcji hormonalnej. Trzeba jednak pamiętać, że to, czy pojawią się żylaki, nawet przy występowaniu predyspozycji genetycznych, zależy w dużej mierze od trybu życia. Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, siedząca praca czy też nadmierny wysiłek powodują, że naczynia krwionośne w nogach tracą swoje naturalne właściwości, co skutkuje pojawieniem się żylaków. Niezależnie od obciążeń genetycznych, niehigieniczny tryb życia może być powodem kłopotów objawiających się wystąpienia efektów wadliwej pracy zastawek żylnych. Przestrzegając kilku podstawowych zasad można uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z żylakami. Kluczem do sukcesu w tej walce jest zmiana szeroko pojętego stylu życia.

Nawet osoby, które nie odczuwają jeszcze żadnych zmian na nogach powinny zadbać o to, by nie zwiększać ryzyka ich wystąpienia. Dlatego też, tak ważne jest by unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Zarówno wielogodzinne siedzenie, jak i stanie przyczyniają się do rozwoju żylaków. Jeżeli określonej pozycji wymagają obowiązki zawodowe, trzeba tak często jak jest to możliwe robić przechadzki, drobne ćwiczenia palcami stóp oraz unikać wysokich obcasów. Absolutnie niedopuszczalne jest, by osoby, które spędzają w pozycji siedzącej wiele godzin zakładały nogę na nogę lub je podkurczały. W tym przypadku zaleca się by stosować specjalne podnóżki pod stopy, które usprawnią przepływ krwi.  O rozprostowywaniu nóg należy także pamiętać podczas podróży.

Krótka przerwa w jeździe samochodem, czy też spacer po korytarzy wagonu kolejowego, są jak najbardziej wskazane. Kolejnym koniecznym elementem w walce o piękne nogi jest zwiększenie aktywności fizycznej. Zaleca się, by obywało się to w ramach spacerów, jazdy na rowerze, sportów wodnych, a także tańca lub zajęć w wodzie. Niewskazane są natomiast wszelkie sporty siłowe oraz jazda konna. Chcąc uniknąć żylaków, należy zrezygnować z długotrwałych gorących kąpieli oraz wizyt w solarium i wielogodzinnego leżenia na słońcu. Każda z tych czynności powoduje zwolnienie krążenia krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych, co stwarza idealne warunki do powstawania niechcianych zmian. Dzięki tym kilku zasadom możliwe jest znaczne zniwelowanie ryzyka pojawienia się żylaków.

Zobacz także

Bądź na bieżąco

Masz pytania - skontaktuj się